FOTOWOLTAIKA

Dzięki nam Twoja firma lub gospodarstwo domowe może posiadać własną elektrownię! W prosty sposób możesz zacząć korzystać z niewyczerpalnych źródeł energii słonecznej. Zacznij oszczędzać i zarabiać chroniąc środowisko.

 

Na podstawie profesjonalnej ankiety określimy indywidualne warunki dla Twojej firmy lub gospodarstwa domowego, dzięki którym otrzymasz przygotowaną ofertę na miarę Twoich potrzeb. Kompleksowo zajmiemy się wszelkimi formalnościami oraz budową instalacji.

 

FOTOWOLTAIKA pytania i odpowiedzi:

 

1. Co to jest moduł / panel fotowoltaiczny i jakie są ich rodzaje?

 

Jest to zbudowane z ogniw fotowoltaicznych urządzenie, dzięki któremu energia słoneczna przertwarzana jest w energię elektryczną. Dostępne są moduły polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. Wszystkie zbudowane są z fragmentów krzemu krystalicznego. Moduły polikrystaliczne złożone są z wielu kawałków krzemu, moduły monokrystaliczne natomiast zbudowane są z jednego kawałka krzemu krystalicznego.  Właśnie ze względu na budowę, różnią się mocą pojedynczego modułu.

Polikrystaliczne zwykle osiągają moce od 250 do 275W, najmocniejsze natomiast maksymalnie 295W. Monokrystaliczne, ze względu na zastosowanie jednego kawałka kryszału, wypełniają całą powierzchnię modułu i dzięki temu pojedynczy moduł może mieć moc od 300 do 350 a obecnie nawet 370W. Zaletą modułów polikrystalicznych jest ich wysoka sprawność, natomiast monokrystaliczne pozwalają na uzyskanie większej mocy całej instalacji przy użyciu mniejszej ilości modułów.

Ważne jest, że instalacja o określonej mocy, bez względu na to, czy bedzie wykonana z modułów poli czy monokrystalicznych, wyprodukuje taką samą ilość energii (np. instalacja 10kWp wyprodukuje +/- 10MWh energii, bez względu na rodzaj modułu).

Moduły amorficzne, tzw. "thin film" wykorzystywane są głównie do zasilania urządzeń, oświetlenia itp., są zdecydowanie mniej wydajne od poli i monokrystalicznych.

 

2. Instalacje "On Grid" i "Off Grid" - co to jest?

 

Instalacja "OFF Grid" to system zasilania nie podłączony do sieci energetycznej. Wyprodukowaną energię gromadzi w akumulatorach. Jest całkowicie autonomiczny, znajduje zastosowanie np. w domach położonych w miejscach trudnodostępnych, obiektach położonych w niedostępnych miejscach. Ze względu na bardzo wysoki koszt akumulatorów, instalacje "OFF Grid" bardzo rzadko znajdują zastosowania u odbiorców prywatnych.

 

Instalacja "ON Grid" jest systemem połaczonym z siecią energetyczną, jest to najbardziej rozpowszechniony system instalacji fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz licznika dwukierunkowego, urzytkownik korzysta z wyprodukowanej przez własną elektrownię energii, nadwyżkę może sprzedać lub przechować a w przypadku niedoboru, korzysta z energii pochodzacej z sieci.

 

3. Czy w Polsce opłaca się montaż instalacji fotowoltaicznej?

 

W Polsce mamy średnio 1090 godzin słonecznych w roku. Jest to wystarczająca liczba godzin, by instalacja fotowoltaiczna była korzystną inwestycją. Należy tu sprostować błędne opinie, że fotowoltaika nie działa gdy nie ma słońca. Dla działania instalacji wystarczy, że jest jasno. Nawet w pochmurny dzień moduły / panele fotowolaiczne produkują energię elektryczną. Należy również pamiętać, że technologia ta charakteryzuje się bardzo długą trwałością. Panele / moduły utrzymują dobrą sprawność przez okrez przeszło 30 lat. Produkty przez nas stosowane posiadają 25 letnią gwrancję producenta na liniowy spadek mocy.

 

4. Jaką trwałość mają panele / moduły fotowotaicznej?

 

Panele / moduły fotowoltaiczne stosowane w budowanych przez nas instalacjach posiadają 25 letnią gwarację producenta na liniowy spadek mocy. Oznacza to, że po 25 latach pracy, moduły / panele będą charakteryzować się sprawnością ponad 81%. Jest to wartość minimalna, można z przekonaniem założyć, że prawidłowo zamontowana instalacja, wykonana z najwyższej jakości podzespołów, będzie służyć przez około 35 lat.

 

5. Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga obsługi przez użytkownika?

 

Instalacja fotowoltaiczna jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Jedyną czynnością, jaką użytkownik powinien wykonać, jest zwracanie uwagi, czy panele / moduły nie są brudne. Dotyczy to głównie miejsc o dużym zapyleniu. Niemniej jednak opady deszczu są wystarczające do utrzymania instalacji w czystości. Natomiast sama praca systemu fotowoltaicznego przebiega bezobsługowo.
 

 

 

 

 

Masz pytania napisz do nas
Box home kontakt
Wykonanie strony WWW - Devilart